Iš ko gaminami dantų implantai?

dantu-implantaiJau tūkstančius metų bandoma išspręsti prarastų dantų problemą. Archeologiniai kasinėjimai atskleidė, kad dar senovės actekai, daugiau nei prieš pusę amžiaus iki mūsų eros, bandė „implantuoti“ įvairius svetimkūnius į burnos ertmę. Dažniausiai tai būdavo nuglūdinti akmenėliai arba jūros kriauklės. Nors skamba neįtikėtinai, kartais tokie ekspermentai būdavo sėkmingi – svetimkūnis tikrai suaugdavo su kaulu ir funkcionuodavo kaip pilnavertis dantis.

Nuo pirmųjų bandymų odontologija gerokai pasistūmėjo į priekį. Tokie dantu implantai, kurie labiau įprasti mums, pasirodė tik 1952 metais, kai buvo sužinota, kad titanas gali suaugti su kaulu be jokių pašalinių padarinių. Kaip ir dauguma atradimų, šis buvo atliktas atsitiktinai. Švedijoje gyvenęs chirurgas ortopedas suprato, kad negali pašalinti medidininių prietaisų, implantuotų į triušio koją, kadangi jie jau yra suaugę su kaulu ir nesukelia gyvūnui jokių nepatogumų. Būtent tai ir buvo lūžis, leidęs titaną naudoti dantų implantologijoje.

Titanas yra devintas pagal paplitimą Žemėje cheminis elementas. Tai lengvas, tvirtas, blizgus ir atsparus korozijai metalas. Titanas yra žymiai tvirtesni už daugumą metalų, pavyzdžiui, aliuminį ar plieną, tačiau ir keletą kartų lengvesnis. Dantų implantų gamybai yra naudojami tik aukščiausios kokybės titano lydiniai.

Šis metalas pasirinktas ne tik dėl laimingo atsitiktinumo, taip pat atlikti ir išsamūs tyrimai. Nustatyta, kad žmogaus organizme 100 gramų audinių tenka net 1 miligramas titano – o tai yra pakankami solidus kiekis. Šis metalas yra gyvybiškai svarbus organizmo gyvybinėms funkcijoms atlikti, deja, iki šiol nėra žinoma, kokiuose metaboliniuose procesuose jis dalyvauja. Taip pat titanas žmogaus organizme yra bioinertiškas, tai reiškia, kad jis nesukelia jokių alerginių reakcijų.

Per pastaruosius kelis dešimtmečius dantų implantacijos srityje atlikta nemažai naudingų tyrimų. Vienas jų parodė, kad „pašiauštas“ titano implanto paviršius daro teigiamą įtaką jo suaugimui su kaulu. Nelygus implanto paviršius turi didesnį kontaktą su kauline medžiaga, taigi ir suauga žymiai greičiau. Jei lygaus paviršiaus implanto gijimo procesas užtrukdavo iki 6 mėnesių, „pašiauštasis“ prigyja vos per 6 savaites.

Šie atradimai suteikia galimybę prarastą dantį atstatyti labai greitai ir per minimalų laiką džiaugtis pilnai funkcionuojančiu implantu.