Paskolos

kreditaiFinansiniai klausimai dažnai yra labai sudėtingi, o iškilusios problemos atima labai daug laiko. Prieš daugybę metų atsiradusios paskolos yra puikus būdas kai kurioms, tačiau toli gražu ne visoms, problemoms išspręsti. Pabandysime paaiškinti, kaip elgtis, kad paskola netaptų didele našta ir padėtų išspręsti ne pačias maloniausias finansines problemas.

Visų pirma, skolindamiesi įvertinkite paskolos būtinumą. Jei imate pinigų padengti pradelstiems įsipareigojimams, gerai įvertinkite, ar nepradelsite naujų įsipareigojimų, kurie atsiras paėmus paskolą. Dažnai tai būna ne problemos sprendimas, o jos atidėjimas kuriam laikui. Turėkite tai omenyje prieš skolinantis. Žinoma, refinansavimas turi ir gerąją pusę – galima gauti paskolą su kur kas mažesnėmis palūkanomis, o brangią paskolą atiduoti anksčiau laiko ir taip sutaupyti.

Tuo tarpu jei Jūsų uždarbis nėra didelis, priklausantis, pavyzdžiui, nuo derliaus, o buvo prastas sezonas ir neišaugo Jūsų daržovės ar neradote pakankamai grybų ir uogų, tačiau atėjus žiemai būtina pasirūpinti malkomis – paskolos gali būti puikus pasirinkimas. Malkoms nereikalinga labai didelė paskola, dažniausiai, jei namas nėra ypatingai didelis, pakanka vos kelių šimtų eurų, tad iki kito sezono tikrai turėtumėte grąžinti pasiskolintus pinigus ir sutaupyti kitam šildymo sezonui. Deja, toks Lietuvos klimatas, prie kurio nori nenori tenka derintis.

Jei skolinatės ilgam laikui ir didesnę pinigų sumą, pavyzdžiui, planuojate įsigyti nekilnojamą turtą ar naują automobilį, vertėtų keletą mėnesių pamėginti būsimos paskolos įmokų dydžio pinigų sumą atsidėti į atskirą banko sąskaitą ar taupyklę. Taip iš karto pajusite, kaip stipriai Jūsų finansinę padėtį paveiks paskola, o kartu ir turėsite atsidėję pinigų juodai dienai, pavyzdžiui, netekus darbo, sumažėjus atlyginimui ar nutikus kitoms didesnėms ar mažesnėms nelaimėms.

Paskolos nauda neturėtų suabejoti ir tie, kurie ruošiasi kurti savo verslą. Jei verslui reikalingos investicijos, tikima jo atsipirkimu ir paskaičiuota reali galimybė iš to uždirbti – paskola neretai būna vienintele išeitimi, leidžiančia imtis savo verslo čia ir dabar, o ne kažkada, kai, galbūt, to verslo kuriamo produkto ar paslaugos poreikis jau bus sumenkęs. Visgi, jei verslo atsipirkimu šiek tiek abejojate, gerai pagalvokite ar verta jo imtis, nesvarbu, tam panaudosite visas savo santaupas ar imsite paskolą – viską prarasti bus gaila. Taigi ir vėl reikia pasverti, vertinti, analizuoti. Iš kitos pusės, kas nerizikuoja, tas negeria šampano.

Imantis paskolos svarbiausias dalykas yra tinkama situacijos analizė. Tik išanalizavus savo finansinę situaciją, įvertinus galimybes ir pažvelgus į perspektyvas galima imtis realių veiksmų, kreiptis į kredito įstaigas dėl finansavimo ir įsipareigoti finansiškai. Neatlikus analizės rizikuojama viską prarasti, patirti finansinių problemų, kurios neretai iššaukia ir įvairias psichologines problemas, pavyzdžiui, stresą, depresiją. Netaupykite laiko ten, kur taupyti nevalia – skirkite jo pažinčiai su savo finansais.